Close

Lodged submissions

Submissions to the Territory Economic Reconstruction Commission are published here for viewing by the public for transparency and facilitation of public input.

Submissions from authors who have requested confidentiality and material which has been provided in confidence is not published.

Click on the submission ID to view the submission details.

* Submissions marked with an asterisk have omitted 'in confidence' content - part of the submission is not online.
# Hash denotes PDF documents which are not readable by some screen readers, for an alternative version contact NT Rebound.

Submission ID Date submitted Contact name Representing
001 # 14 Jun 2020 Shar Molloy Environment Centre Northern Territory
002 01 Jul 2020 Duncan McNeil Duncan McNeil
003 22 Jun 2020 Steven O'Grady Steven O'Grady
004 # 30 Jun 2020 Athol Wark Athol Wark
005 # 14 Jul 2020 Melissa Reiter City of Darwin - Darwin Esplanade Project - Lower Esplanade and Lameroo Baths Development
006 23 Jun 2020 Greg Hutchinson Greg Hutchinson
007 25 Jun 2020 David J Reynolds Suter David J Reynolds Suter
008 25 Jun 2020 Derek Pugh Derek Pugh
010 28 Jun 2020 Russell Smith Russell Smith
011 # 29 Jun 2020 Peter Robertson Peter Robertson
013 # 01 Jul 2020 David Malone Master Builders NT
015 01 Jul 2020 Ray Carter Ray Carter
016 02 Jul 2020 Dr Corinne Ag Dr Corinne Ag
017 * # 02 Jul 2020 Shane Phillips Shane Phillips
018 # 02 Jul 2020 Clayton Cross Magnium Australia
019 # 03 Jul 2020 Rowan Foley Aboriginal Carbon Foundation
020 # 03 Jul 2020 Mark Riedel Mark Riedel
024 # 08 Jul 2020 Karrina Nolan Original Power
025 # 10 Jul 2020 Quentin Killian Real Estate Institute of the Northern Territory
026 * # 10 Jul 2020 Ayla Lewis-Wharton Northern Australia Yacht Support
027 # 10 Jul 2020 Ashley Manicaros Northern Territory Cattlemen’s Association
028 # 10 Jul 2020 Roderick Campbell The Australia Institute
030 01 Jul 2020 Duncan McNeil Duncan McNeil
031 # 16 Jul 2020 Craig Wilson Craig Wilson
32 16 Jul 2020 Sean Constable Campervan and Motorhome Club of Australia
033 16 Jul 2020 James George Lewis James George Lewis
035 # 20 Jul 2020 Mark Dodge Nightcliff Football Club
036 # 20 Jul 2020 Sue Shearer Council on the Ageing NT
037 # 21 Jul 2020 Jordy Bowman East Arnhem Regional Reconstruction Committee
038 21 Jul 2020 Linda Difrancesco Linda Difrancesco
039 21 Jul 2020 Terry Cullen Terry Cullen
040 # 21 Jul 2020 Debbie Paylor Industry Skills Advisory Council NT
041 # 21 Jul 2020 Brian Fowler Arafura Resources
042 # 21 Jul 2020 Kakadu Tourism Kakadu Tourism
043 21 Jul 2020 Jennifer Reilly Jennifer Reilly
044 # 22 Jul 2020 Dave Batic Alice Springs Major Business Group
045 22 Jul 2020 Duncan McNeil Duncan McNeil
046 # 22 Jul 2020 Wayne Wood Wayne Wood
048 # 22 Jul 2020 Debbie Paylor Industry Skills Advisory Council NT
050 22 Jul 2020 Jan Irvine Consult Australia
052 # 31 Jul 2020 Samantha Panickar Association of Mining and Exploration Companies
053 # 31 Jul 2020 Grant Draper Jacana Energy
054 31 Jul 2020 Dr David Ritchie Northern Territory Planning Commission
55 # 07 Aug 2020 Dr David Cooper Aboriginal Medical Services Alliance Northern Territory
057 # 22 Jul 2020 Debbie Paylor Industry Skills Advisory Council NT
058 # 23 Jul 2020 Renee Long Northern Territory Indigenous Business Network
059 # 23 Jul 2020 Catriona Tatam Planning Institute Australia Northern Territory
060 23 Jul 2020 Heather Ferguson Heather Ferguson
061 # 23 Jul 2020 Jeff Richardson Environment Institute of Australia and New Zealand
062 # 31 Jul 2020 Anna Bousted Indigenous Carbon Industry Network
63 # 31 Jul 2020 Katherine Winchester Northern Territory Seafood Council
064 # 31 Jul 2020 Chris Tziolis Verdant Minerals
066 23 Jul 2020 Marcus Schutenko The Alliance (Aboriginal Art, Culture, Music)
067 # 23 Jul 2020 Allan Woo Northern Territory Airports
071 # 23 Jul 2020 Paul Burke Forest Industry Association Northern Territory
072 23 Jul 2020 Tim Burrow Extractive Industry Association of the Northern Territory
073 # 28 Jul 2020 Emil Tastula Universal Site Monitoring Pty Ltd
074 # 23 Jul 2020 Debbie Paylor Industry Skills Advisory Council NT
076 # 23 Jul 2020 Greg Alderson The Essington School
077 # 31 Jul 2020 Keld Knudsen Australian Petroleum Production and Exploration Association Limited NT
078 # 23 Jul 2020 Mitch Hart Gamba Grass Roots Alliance - Pew Charitable Trusts & Environment Centre NT
080 # 24 Jul 2020 Rod Nixon Darwin Major Business Group
081 # 23 Jul 2020 Greg Owens NT Farmers
081 continued # 23 Jul 2020 Greg Owens NT Farmers
082 # 23 Jul 2020 Peter McMillan NT Shelter
083 # 23 Jul 2020 Karen May Territory Natural Resource Management
084 # 24 Jul 2020 Matthew Byrne and Dennis Wilson Matthew Byrne and Dennis Wilson
085 23 Jul 2020 Dr Jocelyn Davies Dr Jocelyn Davies
087 # 23 Jul 2020 Caitlin Perry NT Council of Social Service
088 # 23 Jul 2020 Louise Partos Artback NT and Tracks Dance Company
090 # 23 Jul 2020 Greg Ireland Chamber of Commerce NT
091 23 Jul 2020 Steve Larkin Batchelor Institute
094 * # 24 Jul 2020 Tania Coltman Jemena
095 # 23 Jul 2020 Susan Burns National Disability Services - Peak Body for Disability Service Providers
096 # 23 Jul 2020 Brody Smith Centrefarm Aboriginal Horticulture Limited / Aboriginal Land Economic Development Agency (ALEDA)
097 23 Jul 2020 Tom Harris Civil Contractors Federation NT
099 # 23 Jul 2020 Danial Rochford Tourism Central Australia
100 25 Jul 2020 David Good Superyacht Australia
101 # 25 Jul 2020 Ben Driscoll Australian Manufacturing Workers' Union (Qld & NT)
104 25 Jul 2020 Graeme Sawyer Protect Country Alliance
105 25 Jul 2020 Rosalie Schultz Rosalie Schultz
106 # 25 Jul 2020 Jimmy Cocking Arid Lands Environment Centre
109 * # 25 Jul 2020 Michael Frangos Indigenous Energy Australia
110 # 25 Jul 2020 Philip Roberts CareFlight
111 # 25 Jul 2020 Stephen Ward Contractor Accreditation Limited
112 # 25 Jul 2020 Pepe Clarke Pew Charitable Trusts
113 # 25 Jul 2020 Nicky Ison World Wide Fund For Nature Australia (WWF-A)
114 # 25 Jul 2020 Gillian Duggin Environmental Defenders Office
115 # 25 Jul 2020 Thomas Manning Big Rivers Regional Reconstruction Committee
116 # 25 Jul 2020 Jo Vandermark Jo Vandermark
117 * # 25 Jul 2020 Matthew Phillips Top End Mountain Bike Tours
118 # 25 Jul 2020 Maria Mohr Charles Darwin University
119 # 27 Jul 2020 Melissa Reiter City of Darwin - Economic Stimulus Projects
121 # 25 Jul 2020 Kate Peake Regional Development Australia NT - Committee and staff
122 # 27 Jul 2020 Ruth Palmer Property Council NT
123 # 25 Jul 2020 Gajendra Mushyam Gajendra Mushyam
125 # 25 Jul 2020 Jeremy Jones Fridays for the Future Alice Springs
126 # 25 Jul 2020 Dr Daniel Tyson Desert Knowledge Australia, Desert Peoples Centre, NICC Limited
127 # 25 Jul 2020 Justin Clein NT Construction and Civil
128 # 25 Jul 2020 Peter Pitcher Environmental Protection Services NT
131 # 25 Jul 2020 Penelope Tastula Penelope Tastula
132 # 25 Jul 2020 Dr Elizabeth Moore Dr Elizabeth Moore
133 # 25 Jul 2020 Julie Fraser NT Labor Environment Action Network
135 # 25 Jul 2020 Hunter Murray Upgrading to Fast EV Charging
136 # 27 Jul 2020 David Moore Next Tier Esports
138 # 24 Jul 2020 Troy Setter Consolidated Pastoral Company
139 25 Jul 2020 Jacqueline Arnold Jacqueline Arnold
140 # 26 Jul 2020 Janet Parfenovics Arnhem, Northern and Kimberley Artists Aboriginal Association
143 28 Jul 2020 John Bonnin John Bonnin
144 # 29 Jul 2020 Joshua Ang CPA Australia NT
145 # 10 Aug 2020 Luccio Cercarelli City of Palmerston
146 30 Jul 2020 Neilia Ginnane Housing Industry Association (HIA) NT
147 # 29 Jul 2020 Anthony Taylor Business Council of Co-operatives and Mutuals
148 # 30 Jul 2020 Sean Holden Local Government Association of the Northern Territory
149 31 Jul 2020 Associate Professor Andrew Taylor Northern Institute
153 * # 31 Jul 2020 Stewart M Peters NT Water
157 # 07 Aug 2020 Tierneigh Parnell Central Australia Economic Reconstruction Commission
158 # 10 Aug 2020 Godfrey Moase United Workers Union
159 # 13 Aug 2020 Roger Steele Project Iron Boomerang
160 # 13 Aug 2020 Daniel Fletcher Litchfield Council
164 * # 04 Sep 2020 Nick Hanigan Paspaley Pearls and Sunset Point Pty Ltd and Justin Coleman Family Trust
166 # 10 Sep 2020 Alastair Shields Creative Industries Sector COVID-19 Recovery Working Group
168 # 17 Sep 2020 Nicole Civitarese Barkly Regional Deal Economic Growth and Support Working Group
169 # 18 Sep 2020 Sandra Schmidt Top End Regional Reconstruction Commission
172 * # 09 Sep 2020 Ken Davies NT Department of Territory Families, Housing and Community Development
173 # 27 Oct 2020 Traci Keys NT Anti Discrimination Commission
176 # 28 Sep 2020 Jonathan Kneebone Indigenous Business Australia
179 # 18 Nov 2020 Kevin Peters Industry Capability Network NT
Back to top